Faculty and Staff

 

TIDEWATCH Director

TIDEWATCH Staff

Art Integrator

Art Assistant

Creative Arts

Music

Athletic Director/PE

PE

School Counselor

Spanish

Learning Specialist

Learning Specialist

Learning Specialist

RTI

Speech Language

Pathologist / ESOL

STEM

Technology Integrator

                                        Natalie Wohlwend, M.A.

                                        Hannah Burns

                                        Whitney Cowins

                                        Elanie Humphreys

                                        Leroy Jennette

                                        Jessica Lopes

                                        Alison Thomas, B.S.

                                        Donna Haram-Deines, M.Ed.

                                        AK Harper, M.A.T.

                                        AnnMarie Bowden, M.Ed.

                                        Mandy Klepper, B.S.

Office Manager

Finance Specialist

Receptionist

Information Technology

Coordinator

School Nurse

Culinary Program/Chef

Kitchen Assistant

Kitchen Assistant

Kitchen Assistant

Kitchen Assistant

                                       

                                    

                                        Deborah Mixon, B.S. M.Ed.

                                        Donna Moore, B.S.

                                        Shelley Kolb

                                        Stacy Hovest, B.S.

                                        Laurie Cooler, B.S.

                                        Tina Daubert, B.A.


                                        Elizabeth Hargrove, B.S.

                                        Kristi Black, M.Ed.

                                        Gayle Carroll, M.Ed.

                                        Liz O’Brien, B.A.

                                       

                                        Lori Thomas

                                        Beth Birkhead, B.S.


                                        Cathy Bridgers, R.N.

                                        Lisa Eklund

                                        Mary Brantley

                                        Ed Brown

                                        Eunice Holmes

                                        Yvonne White

                                        Barbara Westcott

                                        Erin West, B.A.

                                        Lisa Clancy, M.Ed.

                                        Roderick Williams, M.Ed.

                                        Jon Strebe, B.S.

                                        Lisa VanHorn, B.S.

                                        Patience Gordon, B.A. Ed.S.

                                        Farides Lopez, B.A.

                                        Andrea Dixon, M.Ed.

                                        Robin Corley, B.A.

                                        Kristi Rosengarten, M.Ed.

                                        Kelley Luikey, B.S.

                                        Kevin McGuire, M.A.


                                        Natalie Wohlwend, M.A.

                                        Erica Freeman, M.Ed.

Middle School


Science/Math (6th)

Science (7th/8th)

Math (7th)

Math (7th/8th)

Geometry

English Language Arts

(7th/8th)

ELA/Cultural History (6th)

Cultural History (7th)

Cultural History (8th)

Director

Instructional Leader

Assessment Leader

Curriculum Leader

Operations Manager

                                       

Kindergarten


Amy Kraft

Cindy Lewis, B.A.

Ellen Porter, B.S.

Marva Scott


First Grade


Michael Heath, B.S.

Michelle Johns, M.A.

Jennifer Mullen

Holly Zapp, B.A.


Second Grade


Erin Booth, M.S. Ed., B.S.

Stacy Gartner

Ruth James, B.A.

Angela Walton, B.S.W.

CLASSROOM TEACHERS

Kindergarten


Susan Brown, B.A., M.A.T.

Jenna Gow, M.Ed.

JoAnna McKnight, B.S.

Liz Williams, M.Ed.


First Grade


Jennifer Baldwin, M.Ed.

Christina Gecy, B.S.

Megan Linacre, B.S.

Elizabeth Sanders, B.S.


Second Grade


Heather Brem, M.Ed.

Shannon Duffy, M.Ed.

Ashley McCants, B.S.

Karen Miller, B.S.


Third Grade


Carman Ferguson, B.A.

Stephane Malijenovsky, B.A.

Jaci Matz, M.Ed.


Fourth Grade


Jennifer Akers, B.S.

Mike Bridge, B.S.

Mary Spence, M.Ed.


Fifth Grade


Betsy Holloway, B.S.

Amy Sumner, M.Ed.

MISSION & PHILOSOPHY  |  FIELD WORK  |  FACULTY & STAFF  |  BOARD    FACILITIES  |  EMPLOYMENT  |  CONTACT  |  CALENDARGENERAL INFO

EMAIL ADDRESSES

Use the following format to email faculty & staff:

first initial of first name followed by last name @riverviewcharterschool.org

ex: Jane Doe would be jdoe@riverviewcharterschool.org

TEACHER WEBSITES

Click here for a list of all teachers and to access their websites and weekly newsletters.